Zostań wiślakiem

Turniej "O Złotą Rękawicę Wisły"

Złota Rękawica

Międzynarodowy Turniej Bokserski "O Złotą Rękawicę Wisły" to wydarzenie z długą tradycją, którego początki sięgają jesieni 1976 roku, kiedy to były, dwukrotny mistrz Polski w wadze koguciej - Teofil Kowalski zorganizował ogólnopolską imprezę młodzieżową w boksie, kończącą dany rok kalendarzowy. Formuła zawodów spodobała się na tyle, że stopniowo zaczęła przyciągać bokserską młodzież z całej Polski, a w późniejszym czasie również spoza granic naszego kraju. W ten sposób Turniej przeistoczył się w wysokiej rangi międzynarodową imprezę.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Turniej Bokserski "O Złotą Rękawicę Wisły" został zawieszony ze względu na trudności finansowe. Wznowiono go w 1993 roku, a od 1996 odbywa się w Hali Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. Popularność Turnieju sprawiła, że jego zakres z roku na rok ulegał poszerzeniu, zarówno pod względem liczby kategorii, jak i ilości uczestników. Pojawiało się coraz więcej ekip zagranicznych, a zawody zyskały rozgłos w Europie, co z kolei przyciągnęło media i sponsorów oraz znane nazwiska do grona patronów i widzów.

Z początku skromny Turniej z upływem lat zaczął nabierać rozmachu sportowego i organizacyjnego. Dzisiaj rozgrywany jest we wszystkich kategoriach wiekowych, od kadetów poprzez juniorów, aż po seniorów. W tym roku zamierzamy wprowadzić kategorii wagowych w boksie kobiecym, który uzyskuje coraz większą popularność na świecie. Dzięki odpowiedniej oprawie medialnej, Turniej cieszy się z każdym rokiem większym zainteresowaniem publiczności.

Złota Rękawica

Od 2000 do 2007 roku patronat sportowy nad imprezą sprawował zawodowy bokserski Mistrz Świata w wadze półciężkiej - Dariusz "TIGER"; Michalczewski. Warty podkreślenia jest fakt, że w roku 1993 "Złotą Rękawicę" zdobył późniejszy Mistrz Świata seniorów wagi półciężkiej WBC - Tomasz Adamek. Natomiast w roku 2000 na XX Turnieju "O Złotą Rękawicę Wisły" rozpoczął karierę sportową Mariusz Wach - odnosząc swój pierwszy sukces - wygrywając kategorię seniorów wagi superciężkiej.

Zdobywcy "Złotej Rękawicy Wisły" w ostatnich latach:

 1. Grzegorz Soszyński (Wisła Kraków) obecnie pięściarz zawodowy
 2. Łukasz Wawrzyczek (Unia Boxing Oświęcim) obecnie pięściarz zawodowy
 3. Przemysław Mikinia (Wisła Kraków) obecnie Zawodnik K-1
 4. Paweł Norek (Wisła Kraków)
 5. Dariusz Sęk (Tiger Tarnów) obecnie pięściarz zawodowy
 6. Eamon Touhey (Irlandia Płn.) Mistrz Europy
 7. Tibor Kalai (Węgry) Reprezentant Węgier
 8. Andrzej Wawrzyk (Wisła Kraków) obecnie pięściarz zawodowy
 9. Artur Szpilka (Górnik Wieliczka) obecnie pięściarz zawodowy
 10. Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) Mistrz Młodzieżowy Polski
 11. Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków) Mistrz Polski Juniorów
 12. Damian Kiwior (Tiger Tarnów) Srebrny Medalista Mistrzostw Młodzieżowych Polski
 13. Szymon Domoń (Wisła Kraków) Brązowy Medalista Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Facebook