Zostań wiślakiem

21 maja 2014

Zmarł Zbigniew Pietrzykowski

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas z Bielska-Białej. Zmarł tam w wieku 79 lat jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy, Zbigniew Pietrzykowski. Trener wiślackich bokserów w latach 1975-1982.

Zbigniew Pietrzykowski urodził się 4 października 1934 roku we wsi Bestwinka na Śląsku. Ukończył Technikum Przemysłu Spożywczego w Szopienicach. Swój pierwszy seniorski medal zdobył jeszcze przed ukończeniem szkoły, w wieku 20 lat wywalczył złoto mistrzostw Polski.

Aż trzykrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich. W swoim pierwszym występie (Rzym 1960) zdobył srebro w wadze półciężkiej. Z dwóch kolejnych (Melbourne 1956 oraz Tokio 1964) polski pięściarz przywiózł dwa brązowe krążki. Pierwszy w wadze lekkośredniej, drugi zaś w półciężkiej.

Zmarły kilka dni temu bokser był także multimedalistą Mistrzostw Europy, na których zdobył  łącznie cztery złote i jeden brązowy medal. Bezkonkurencyjny był także w Polsce. W ciągu swej nietuzinkowej kariery stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski jedenastokrotnie.

Co ciekawe przez całą swoją karierę tryumfował on w trzech różnych kategoriach (lekkośredniej, średniej i półciężkiej). Warto także nadmienić, że na 136 ligowych walk wszystkie padły jego łupem. Ponadto był także rekordzistą  pod względem występów w reprezentacji Polski. Walczył w niej 44 krotnie, przegrywając zaledwie dwie walki. Łącznie w swojej bogatej karierze spośród stoczonych 350 pojedynków wygrał 334.

Po zakończeniu swojej bogatej kariery w 1968 roku został trenerem. Siedem lat później związał się z "Białą Gwiazdą";. W czasie jego "rządów"; Wiślacy osiągali sukcesy.  Praktycznie z każdych mistrzostw okręgowych bokserzy TS-u przywozili medale. Najlepszym był rok 1976, kiedy to nasi pięściarze przywieźli aż sześć krążków. Nie udało mu się zrealizować jednak głównego zadania, którym było wprowadzenie drużyny do ekstraklasy.

Cała wiślacka, bokserska brać chciałaby złożyć najszczersze kondolencje. Trenerze, pamiętamy! 

Autor: KRZYSZTOF KOWALSKI